21 Eylül 2019 Cumartesi

 

Bir çok bilim ve sanat disiplinini içinde bulunduran Tekstil Tasarımı Eğitimi, Dokuma, Baskı, Moda ve Aksesuar tasarımcılığı konusunda profesyonel sanatçı yetiştirme amacını taşımaktadır. Mezunların istihdam alanlarından bazıları şunlardır.

1. Kamu yada özel sektöre ait tekstil fabrikalarında veya bağımsız desen stüdyolarında Tekstil Tasarımcısı (Dokuma Tasarımı, Baskı Tasarımı, Giyim Tasarımı, Moda-Aksesuar Tasarımcısı) olarak çalışmak.

2. Üniversitelere bağlı Tekstil Tasarım Bölümlerinde eğitim kadroları.

Bu program öğrenciyi dört yıl boyunca; Dokuma Tasarımı, Baskı Tasarımı, Giyim Tasarımı, Moda-Aksesuar Tasarımı dallarında teknik ve estetik bilgi ve becerilerle donatarak, tekstil sektörünün gereksinmelerine uygun yaratıcı, üretken tasarımcılar yetiştirmeyi amaçlar. Eğitim programlarından biriyle, bilgi donanımını tamamlayan öğrenci, ilgili alandaki gereksinime katkıda bulunmak üzere mezun olur. Uzmanlık alan programlarının ortak amacı, becerinin anlatım aracı durumuna dönüştürülmesi, onunla özgün biçimler yaratılması, sanat ile endüstrinin kaynaştırılmasıdır. Dört yıl boyunca temel eğitim ve mesleki tasarım derslerine ek olarak sanat-kültür dersleri, çeşitli sanat bilim konferansları, seminerler, teknik geziler ve stajlarla desteklenen eğitim diploma çalışmasıyla tamamlanır. İlk iki yıl ortak mesleki dersler görülecek, üçüncü sınıftan sonra Dokuma Tasarımı, Baskı Tasarımı, Giyim Tasarımı, Moda ve Aksesuar Tasarımı dallarından birini seçerek, branşlaşacaklardır.