Resim Bölümü

Süleyman Demirel Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü, 1994-1995 döneminde eğitim ve öğretime başlamıştır. Resim Bölümü’nde nitelikli sanatçı adaylarının yetiştirilmesi hedeflenmektedir.  Bölümün eğitim programı akademik çalışmalar ve araştırmalar doğrultusunda sanatın ve sanat eğitimindeki çağdaş gelişmelerin takip edilmesi hedefiyle eğitim verilmektedir. İlk yıl yoğun olarak Temel Sanat Eğitimi, Desen, Sanat Tarihi dersleri alan öğrenciler daha sonraki yıllarda Modelden Desen, Resim Atölye, Sanat Yapıtlarını Çözümleme, Modernizm ve Modern Sanata Giriş, Güncel Sanat, Cumhuriyet Dönemi Sanatı, seçmeli olarak Estetik ve Sanat Felsefesi, Mitoloji ve İkonografik Çözümlemeler, Özgün Baskı Resim, Duvar Resmi, Seramik, Heykel, Üç Boyutlu Tasarım Uygulamaları derslerini almaktadırlar. Ayrıca sanatsal anlamda kişisel bir tavır ve özgün bir anlatım dili geliştirebilmeleri için programlarda uygulama çalışmaları kadar kuramsal derslere de belli bir yoğunluk ve önem verilmektedir. Bu doğrultuda, öğrencilerin kendi yaratıcı güçlerini ortaya koyma cesaretlerini kazanmaları, modern bir anlayışla belli bir estetik duyarlılığı kazanmış bireyler olarak yetişmeleri hedeflenmektedir.


Eğitim süresi içerisinde, öğrenci çalışmalarının üniversitede, kentte ve başka illerde izleyici ile buluşması sağlanmaktadır. Yurtdışındaki birçok üniversite ile ikili öğrenim anlaşması bulunan bölümün öğretim elemanları ve öğrencileri, kişisel gelişimleri için yurtdışında Erasmus programı kapsamı çerçevesinde alanlarıyla ilgili çalışmalara katılmakta ve gittikleri üniversitelerle bilgi alışverişi yapmaktadırlar. Bunun yanında öğrenciler, ulusal ve uluslararası sergilere, öğrenci trieanellerine katılmaktadırlar.

Resim Bölümü'nden mezun olan öğrenciler; serbest sanatçı, özel kurum ve kamu kuruluşlarında görsel sanatlar öğretmeni, sanat danışmanı, güzel sanatlarla ilgili eğitim ve araştırma kurumlarında seçmeli ve sanat dersleri sorumlu akademik eleman olarak çalışabilirler. Yüksek öğretim kurulunca izin verilen üniversitelerde yürütülen pedagojik formasyon sertifika programını alabilirler.  S.D.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü'ne her yıl 15 öğrenci kabul edilmektedir.

 

MİSYONUMUZ
Çağdaş estetik anlayış çerçevesinde bir sanat eğitimi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, öğrencilerin kendi yaratıcı güçlerini ortaya koyma cesaretlerini kazanmaları; insanları ve doğayı seven çevreye saygılı ve belli bir estetik duyarlılığı kazanmış bireyler olarak yetişmeleri; görsel ve zihinsel yeteneklerinin araştırıcı, üretici ve çağdaş düşünceler ile geliştiğini kavrayabilmeleri hedeflenmektedir.

 

VİZYONUMUZ
Sanat, bilim ve teknolojinin birbiriyle etkileşim halinde olduğu alanları kapsayan eğitim anlayışı ile birlikte öğrencilerine özgür ve yaratıcı anlatım olanakları sunmayı hedefleyerek, bulunduğu çevrenin sanat alanına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

 

Yayın Tarihi: 22/10/2019
Okunma Sayısı: 2207